Korzyści z badań termowizyjnych  to efekty finansowe jak również fizjologiczne ( odczucie komfortu cieplnego mieszkańców ).

Badania wykazały ,że wykryte wady ocieplenia i szczelności budynków mogą powodować straty ciepła o ok. 20-30 % większe niż przewidywane. Podane liczby nie są reprezentatywne dla wszystkich budynków , ale kontrola ociepleń i szczelności budynków może przynieść ograniczenie zużycia energii na poziomie 10 %.


Termowizja służy w budownictwie do badania różnic temperatury na powierzchniach budynku lub wewnątrz

. Różnice w oporze cieplnym konstrukcji mogą w pewnych warunkach powodować różnice temperatury na jej powierzchni ach. Przenikanie chłodnego (lub ciepłego) powietrza przez elementy konstrukcji również ma wpływ na różnice temperatury powierzchniowej . Oznacza  to, że wady ociepleń , mosty cieplne i nieszczelności w osłonowych elementach konstrukcyjnych budynku mogą być lokalizowane i badane.

Dla projektanta

Możliwość weryfikacji jak zaprojektowane rozwiązania sprawdzają się w praktyce

Dla wykonawcy

Wykonawca chce wiedzieć na wczesnym etapie budowy o wszelkich zmianach , które mogą być niezbędne celem uniknięcia powtarzalnych błędów i zbędnych kosztów , jak również przyszłych problemów

Dla dewelopera

Dla dewelopera  i zarządcy nieruchomości istotne jest by budynki były sprawdzane pod względem energooszczędności, łatwości utrzymania ( uszkodzenia spowodowane wilgocią  lub jej przenikaniem) oraz komfortu mieszkańców ( np. powierzchnie chłodniejsze i ruch powietrza w strefach mieszkalnych ).

Dla użytkowników budynków mieszkalnych

Możliwości sprawdzenia  ocieplenia i szczelności budynków , czy ewentualne wady konstrukcyjne nie będą pociągać dodatkowych kosztów eksploatacji w postaci ogrzewania i usunięcie wad.

WSKAZÓWKI OGÓLNE

 • Samo badanie termograficzne nie powinno stanowić podstawy do podejmowania decyzji o dalszym toku postępowania. Wszelkie podejrzenia i ustalenia należy zweryfikować innymi metodami , takimi jak schematy konstrukcyjne, mierniki wilgoci,rejestracja danych o wilgotności i temperaturze, itp.
 • Uszkodzenia budynków spowodowane przez wilgoć i wodę mogą się ujawnić dopiero po ogrzaniu powierzchni , np. przez słońce.
 • Zmieniając poziom i zakres temperatur można termicznie dostroić obraz termograficzny i ujawnić dodatkowe szczegóły.
 • Obecność wody zmienia przewodność cieplną i temperaturę powierzchniową materiałów budowlanych. Może także zmienić temperaturę powierzchniową w efekcie odparowania.

Przykładowe zastosowania:

 • wykrywanie wilgoci, pleśni i uszkodzeń spowodowanych przez wodę
 • wykrywanie miejsc przenikania powietrza i wad ociepleń
 • wykrywanie pięknieć rur i nieszczelności instalacji wodociągowej
 • wykrywanie niedoborów izolacji
 • wykrywanie zepsutych styków w gniazdku elektrycznym
 • wykrywanie pęknięć i niejednorodności materiałów
 • wykrywanie mostów cieplnych w izolacji pieców elektrycznych, kotłów, rurociągów

Poniżej prezentujemy doświadczenia międzynarodowych firm specjalizujących się w różnych branżach i dziedzinach, które wykorzystując możliwości kamer termowizyjnych doskonalą swoje działania i usługi na rynku. Ich doświadczenie może służyć jako przykład wykorzystania nowatorskich rozwiązań jakim są kamery FLIR

EuroPro-Zastosowane-Kamer-Termowizyjnych

Kontakt

Napisz do nas, a my skontaktujemy się z Tobą, jak najszybciej.

Zapisz się do newslettera aby otrzymać informacje o nowościach

Chcę dostawać wasz newsletter (zawsze możesz się wypisać).

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych

 

 

ZOSTAW SWÓJ EMAIL DAMY CI ZNAĆ O STARCIE PROMOCJI

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).