Producenci wykorzystują obrazowanie akustyczne do obniżenia rosnących rachunków za energię

Producenci wykorzystują obrazowanie akustyczne do obniżenia rosnących rachunków za energię

Federico de Lucia, Lider zespołu specjalistów ds. rozwiązań do monitorowania stanu w Teledyne FLIR

Nie ulega wątpliwości, że firmy z trudem radzą sobie ze wzrostem kosztów i coraz większymi rachunkami za energię. W obliczu rosnących kosztów i panującej niepewności przedsiębiorstwa na całym świecie szukają sposobów na ograniczenie zużycia oraz kosztów wszędzie, gdzie jest to możliwe. W tej (coraz bardziej kosztownej) rzeczywistości obrazowanie akustyczne zapewnia producentom konkretne wsparcie—pomaga energochłonnym gałęziom przemysłu utrzymać ciągłość działalności poprzez obniżenie kosztów operacyjnych oraz zmniejszenie wydatków na konserwację.

Wszyscy zetknęliśmy się z pojęciem „bezstratnego dźwięku”. W przypadku obrazowania akustycznego można je rozumieć całkiem dosłownie. Wykrycie niezidentyfikowanych wcześniej wycieków powietrza może pomóc rozwiązać kosztowny problem. W Wielkiej Brytanii i wielu krajach Unii Europejskiej koszty energii wzrosły niemal dwukrotnie w porównaniu z tym samym okresem roku 2021. Ceny wynoszą obecnie 34 pensy za kWh (w tym samym okresie 2021 roku wynosiły 18,9 pensa za kWh). Oznacza to wzrost o 179%. Ceny gazu wzrosły w 23 spośród 24 krajów członkowskich UE, dla których dostępne są dane: poza Wielką Brytanią największe wzrosty odnotowano w Estonii (+154%), na Litwie (+110%) oraz w Bułgarii (+108%).

Znaczenie obrazowania akustycznego w wykrywaniu nieszczelności

  • Proaktywne podejście do zapobiegania wyciekom: Sprężone powietrze to tanie medium – wprost przeciwnie do energii, którą pochłaniają wadliwe instalacje. Wczesne wykrywanie nieszczelności za pomocą systemów detekcji i czujników pozwala zapobiegać dalszym stratom energii i umożliwia planowanie niezbędnych napraw.
  • Inwestycja, która się zwraca: Wykrywanie nieszczelności za pomocą kamery do obrazowania akustycznego pozwala zwiększyć efektywność energetyczną, a także obniżyć koszty obsługi i napraw instalacji sprężonego powietrza, podciśnienia i gazów specjalistycznych, które mogą wyciekać podczas procesu produkcji.
  • Precyzyjne wykrywanie nieszczelności: Technik korzystający z kamery do obrazowania akustycznego może dostrzec wyciek na ekranie, co umożliwia niemal natychmiastowe określenie jego lokalizacji.

W układzie przeciętnej sprężarki około 80% energii jest rozpraszane w formie ciepła, co oznacza, że tylko 20% jest faktycznie wykorzystywane podczas produkcji. Aż jedna trzecia tej użytecznej energii jest tracona wskutek nieszczelności. Energii, za którą płacimy coraz więcej.

Kamery z gamy FLIR Si2 pomagają obniżyć koszt rachunków za energię

Nowsze kamery do obrazowania akustycznego, np. model FLIR Si2-LD, wykorzystują szereg zaawansowanych mikrofonów akustycznych i ultradźwiękowych do wykrywania pojawiających się wycieków powietrza i pracują w optymalnym zakresie częstotliwości 2–130 kHz. Taki zakres pozwala uzyskać niezrównaną dokładność wykrywania i identyfikacji, dzięki czemu możliwe jest zlokalizowanie najmniejszych nieszczelności.

Dzięki tej technologii personel obsługi może również zidentyfikować, sfotografować lub sfilmować miejsce wycieku powietrza nawet dziesięciokrotnie szybciej niż w przypadku tradycyjnych metod, a tym samym zminimalizować czas przestoju w zakładzie oraz szybko naprawić lub wymienić uszkodzony element. Ponadto kamera wykrywa również wyładowania niezupełne, pływające i koronowe, pomagając zmniejszyć liczbę zdarzeń potencjalnie zagrażających życiu oraz ogólnych problemów związanych z konserwacją.

Producenci wykorzystują obrazowanie akustyczne do obniżenia rosnących rachunków za energię 1

Dlaczego warto wybrać kamerę do obrazowania akustycznego FLIR?

  • Bezproblemowa obsługa jedną ręką: zwiększa bezpieczeństwo operatora i zmniejsza potencjalne obciążenie szyi.
  • Doskonała detekcja dźwięku dzięki 124 mikrofonom: zoptymalizowany zakres dynamiki pomaga zbilansować obsługiwane częstotliwości z odległością, którą pokonuje dźwięk.
  • Możliwość skalowania odpowiednio do potrzeb: funkcje zarządzania flotą, integracja danych w chmurze i aktualizacje oprogramowania OTA umożliwiają optymalne wykorzystanie urządzeń w dużych środowiskach przemysłowych.
  • Funkcje uczenia maszynowego: umożliwiają kamerom serii Si rozróżnianie wzorców dźwięku powodowanych przez wycieki od szumu tła.

Dzięki modelowi FLIR Si2-LD możliwe jest również szacowanie potencjalnego kosztu wycieku i ocena jego wpływu na redukcję śladu węglowego. Specjalne algorytmy analizują utratę powietrza w czasie rzeczywistym, obliczając wydatek w przeliczeniu na kilowatogodzinę i wyświetlając przewidywaną oszczędność w skali roku. Dzięki temu inspektorzy dysponują czytelnymi danymi umożliwiającymi rozwiązanie problemu oraz uzasadnienie kosztów naprawy na linii produkcyjnej.

Jeżeli jako producent zmagasz się z rosnącymi kosztami energii, zamów kamerę z nowej gamy Si2 już teraz, aby radykalnie poprawić jakość inspekcji w swoim zakładzie i jednocześnie przyczynić się do zmniejszenia śladu węglowego.

Kontakt

Napisz do nas, a my skontaktujemy się z Tobą, jak najszybciej.

5 lat gwarancji na kamerę FLIR 2Jak kamery FLIR pomagają w branży budowlanej: Termomodernizacja budynków i optymalizacja zużycia energii 3

Zapisz się do newslettera aby otrzymać informacje o nowościach

Chcę dostawać wasz newsletter (zawsze możesz się wypisać).

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych

 

 

ZOSTAW SWÓJ EMAIL DAMY CI ZNAĆ O STARCIE PROMOCJI

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).