Badania naukowe wycofujących się lodowców wykorzystują zdjęcia termowizyjne z drona

Termowizja z drona w walce z ocieplaniem klimatu

Rosie Bisset, badaczka z Edinburgh University, mapuje powierzchnię jednych z najwyższych lodowców w Ameryce Południowej, wykorzystując dane z dronów wyposażonych w kamery termowizyjne. Naukowcy monitorują lodowce w paśmie Andów dronami od kilku lat, ale Bisset jest pierwszą, która przeprowadziła badania termowizyjne z drona podczas swoich badań.

Bisset współpracuje w ramach projektu badawczego o nazwie CASCADA, który zrzesza naukowców z Wielkiej Brytanii i Peru w celu rozwiązania krytycznych problemów powodowanych przez wycofujące się lodowce górskie. Lodowce w peruwiańskich Andach skurczyły się o około 30% w ciągu ostatnich kilku dekad i stanowią poważne zagrożenie dla zaopatrzenia w wodę ludzi mieszkających w regionie Ancash w Peru. Bisset wykorzystuje dane z obrazowania termicznego, aby zrozumieć, w jaki sposób pokrycie powierzchni lodowców wpływa na szybkość topnienia.

Zalety badań termowizyjnych z drona

„Jednym z urządzeń który pozwala na zrozumienie zachodzących tam procesów jest kamera termowizyjna” – wyjaśnia Bisset – „pozwala na na obserwację lodowca i sprawdzenie gęstości zalegania na nim gruzu skalnego”. Osłona gruzu wpływa na szybkość topnienia lodowca na dwa sposoby, w zależności od grubości: jeśli cienka warstwa materiału pokrywa powierzchnię lodowca, zwiększa szybkość topnienia, przyciemniając powierzchnię lodowca i powodując pochłanianie większej ilości światła słonecznego. Ale grubsza warstwa gruzu ma odwrotny skutek, działając jako izolacja i zapobiegając dostawaniu się ciepła na powierzchnię lodu.

„Mierząc temperaturę powierzchni, możesz modelować grubość gruzu i jego wpływ na szybkość topnienia”. Bisset użyła drona wyposażonego w  kamerę termowizyjną FLIR Vue Pro R 640 do pomiaru temperatury powierzchni lodowca i obecnie buduje ortofotomapę połączonych ze sobą obrazów termicznych, aby lepiej zrozumieć jego właściwości powierzchniowe.

Lodowiec w podczerwieni zdjęcie wykonane kamerą FLIR VUE PRO R 640

lodowiec-w-podczerwieni

„Obecnie technologia rozwija się dość szybko” – mówi Bisset o obrazowaniu termicznym. „Może nam powiedzieć wiele interesujących rzeczy, na które nie bylibyśmy w stanie spojrzeć przy użyciu tylko widocznych zdjęć”.

Bisset wcześniej używała termicznych danych satelitarnych, ale zdała sobie sprawę, że zdjęcia dronów zapewnią jej znacznie wyższą rozdzielczość i lepsze dane. Nie mając wcześniejszego doświadczenia z dronami, ukończyła kurs z obsługi dronów, aby móc dokończyć badania. Współpracowała z firmą Skytech Aerial z siedzibą w Edynburgu, która specjalizuje się w niestandardowych rozwiązaniach dronów w celu rozwiązania problemów związanych z lataniem dronem za pomocą kamery termowizyjnej (dodatkowa waga) na dużych wysokościach (rzadkie powietrze wymaga, aby śmigła obracały się szybciej).

Kontakt

Napisz do nas, a my skontaktujemy się z Tobą, jak najszybciej.

Koronawirus z Wuhan sprawdź jak kamery termowizyjne FLIR pomagają w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa 1FLIR SCREENING MODE

Zapisz się do newslettera aby otrzymać informacje o nowościach

Chcę dostawać wasz newsletter (zawsze możesz się wypisać).

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych

 

 

ZOSTAW SWÓJ EMAIL DAMY CI ZNAĆ O STARCIE PROMOCJI

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).