Zalety badań termowizyjnych urządzeń elektroenergetycznych
W zakładach przemysłowych do produkcji w wielu gałęziach przemysłu stosowane są różnego rodzaju silniki i pompy które pozwalają na napędzanie urządzeń bądź przesył mediów. Aby zagwarantować ich stabilną pracę potrzeba je serwisować i kontrolować warunki pracy. Pierwszym czynnikiem po ultradźwiękach jaki może sugerować nam usterkę która może nastąpić w najbardziej nieodpowiednim momencie jest wzrost temperatury pracy silnika. Działy utrzymania ruchu które mają za cel zapobiegnięcie awarii w predykcyjnym podejściu do diagnostyki maszyn muszą używać narzędzi które pozwolą na ocenę silników podczas ich normlanej pracy bez wyłączania całej linii produkcyjnej – takim urządzeniem jest kamera termowizyjna FLIR. Pozwala ona w sposób bezpieczny dla operatora dokonać pomiarów temperatury na pracującym urządzeniu i w szybki sposób sprawdzić czy temperatura na łożyskach czy obudowie jest w ramach dopuszczalnych norm deklarowanych przez producenta. Informację o dopuszczalnej temperaturze pracy można odczytać znając klasę silnika która znajduje się na tabliczce znamionowej.



- Silnik napędu przenośnika taśmowego, 2.3 Termogramy przedstawiają normalną pracę pomp w rejonie łożyska. Najwyższa temperatura wynosi 43℃
Szukasz kamery termowizyjnej do działu UR?
Sprawdź model kamery FLIR E96 z rozdzielczością detektora 640×480 pikseli. Aby dokonać szybkiej inspekcji kamera wyposażona jest w moduł FLIR Inspection Route który daje możliwość wprowadzenia trasy inspekcji po wcześniej ustalonych miejscach w zakładzie produkcyjnym.
Predykcyjne utrzymanie ruchu (predictive maintenance)
Cykliczna kontrola silników pozwoli na oszczędności które mogą wyniknąć przy niespodziewanych przestojach, wdrożony program diagnostyki urządzeń przy użyciu kamery termowizyjnej daje informacje o ich temperaturze z czego można wyciągnąć wnioski które pozwolą na wcześniejsze zamówienie części zamiennych lub zaplanowanie wyłączenia danej maszyny.
Podstawowym zadaniem prowadzenia diagnostyki technicznej urządzeń elektroenergetycznych jest uzyskanie wiedzy o stanie pracy urządzenia oraz identyfikacja uszkodzeń występujących w urządzeniach. W większości przypadków wystawienie oceny o stanie pracy urządzenia lub określenia przyczyn nieprawidłowości jego działania wymaga zastosowania różnych metod diagnostycznych. Bez wątpienia zastosowanie termowizyjnej metody wizualizacji rozkładów temperatury i możliwość bezdotykowego pomiaru temperatury podnosi skuteczność przeprowadzania diagnostyki urządzeń, dostarczając informacji, których nie otrzymano by żadną inną metodą.