Jaki multimetr wybrać drogi czy tani? Sprawdź!

Multimetry cyfrowe na co zwrócić uwagę

Jaki multimetr wybrać drogi czy tani? Sprawdź! 1

Multimetr cyfrowy FLIR DM93 pomiar do 1000V

To urządzenia które w prosty sposób powalają na pomiary podstawowych wartości elektrycznych. Na rynku dostępnych jest wiele typów multimetrów cyfrowych które różnią się miedzy sobą zazwyczaj ceną oraz możliwościami pomiarowymi. Poniżej kilka czynników na jakie warto zwracać uwagę przy wyborze multimetru.

-kategoria bezpieczeństwa

-dokładność

-funkcje pomiarowe

-gwarancja

-komunikacja/zapis

Kategorie pomiarów

 

Napięcie zasilania Kategoria pomiarowa
CAT IV CAT III CAT II CAT I
150 V 4,000 V 2,500 V 1,500 V 800 V
300 V 6,000 V 4,000 V 2,500 V 1,500 V
600 V 8,000 V 6,000 V 4,000 V 2,500 V
1000 V 12,000 V 8,000 V 6,000 V 4,000 V

 

Najczęściej stosowane w multimetrach przemysłowych CAT III dla 1000 V, CAT IV dla 600 V.

Kategoria pomiarów IV dotyczy obwodów testowych i pomiarowych podłączonych u źródła niskonapięciowej instalacji sieciowej w budynku. Przykładami są pomiary urządzeń zamontowanych przed bezpiecznikiem głównym lub wyłącznikiem głównym w instalacji budynku.

Kategoria pomiarów III dotyczy obwodów testowych i pomiarowych podłączonych do części dystrybucyjnej niskonapięciowej instalacji sieciowej w budynku. Przykładami są pomiary na rozdzielnicach (również miernikach dodatkowych), wyłącznikach obwodów, przewodach (w tym kablach), szynach zbiorczych, skrzynkach przyłączeniowych, przełącznikach i gniazdach w instalacji stacjonarnej, a także pomiary urządzeń do zastosowań przemysłowych i niektórych innych urządzeń, takich jak elektryczne silniki stacjonarne z podłączeniem stałym do instalacji stacjonarnej.

DYREKTYWY CENELEC

Przyrządy są zgodne z dyrektywą niskonapięciową CENELEC 2014/35/WE, dyrektywą dotyczącą kompatybilności elektromagnetycznej 2014/30/UE i dyrektywą RoHS 2011/65/UE.

Norma IEC 61010-031 wymaga, aby w przypadku kategorii bezpieczeństwa CAT III I CAT IV odsłonięte końcówki przewodzące sondy miały średnicę mniejszą lub równą 4 mm. Zapoznaj się z oznaczeniami kategorii na zespołach sond oraz, jeśli występują, na akcesoriach dodatkowych (takich jak odłączalne nasadki lub zaciski krokodylkowe), aby uzyskać informacje o ewentualnych zmianach wartości znamionowych.
Podczas pracy z napięciami powyżej 33 V wartości skutecznej, 46,7 V wartości szczytowej lub 70 V prądu stałego należy przestrzegać odpowiednich środków bezpieczeństwa. Te wartości napięcia stanowią dla użytkownika potencjalne zagrożenie porażeniem prądem elektrycznym. Przed pomiarami niebezpiecznego napięcia i po ich zakończeniu sprawdź funkcję pomiaru napięcia na znanym źródle, takim jak napięcie sieciowe, aby potwierdzić prawidłowe działanie miernika.
PRZESTROGA
Przed zmianą funkcji odłącz przewody probiercze od punktów pomiaru.

Dokładność

Funkcje pomiarowe

W zależności od wymagań użytkownika multimetry mają możliwość pomiarów rożnych parametrów elektrycznych

Pomiary napięcia prądu zmiennego/stałego (w trybie VFD i częstotliwości ), Funkcja VFD (ang. „variable-frequency drive” — przemiennik częstotliwości) usuwa zakłócenia o wysokiej częstotliwości z pomiarów napięcia prądu przemiennego. W tym celu używany jest filtr dolnoprzepustowy.

Wymagane jest żeby miernik posiadał możliwości pomiary Rzeczywistej wartości skutecznej „True RMS” (ang. „root mean square”) pozwala ona miernikowi dokładnie reagować na rzeczywistą wartość skuteczną niezależnie od kształtu fali (kwadratowa, piłokształtna, trójkątna, impulsowa, szpilkowa, a także zniekształcone przebiegi z obecnością składowych harmonicznych).

Natężenie prądu przemiennego/stałego z pomiarem rzeczywistej wartości skutecznej

Natężenie w μA, prąd przemienny i stały

Rezystancja

Pojemność

Częstotliwość

Temperatura z użyciem sondy K lub wbudowany moduł kamery termowizyjnej. Takie rozwiązanie posiadają multimetr FLIR- zwaną przez nas IGM™ (z ang. Infrared Guided Measurement, pomiar wspomagany podczerwienią). Narzędzia FLIR z technologią pomiaru wspomaganego podczerwienią IGM umożliwiają szybką i precyzyjną lokalizację miejsc, w których mogą występować potencjalne problemy. IGM ułatwia również wczesne identyfikowanie wadliwych podzespołów, dzięki czemu można szybko i sprawnie wykonać jedną pracę i zabrać się za następną.

Szukasz miernika wilgotności sprawdź nasz poradnik 

Multimetr cyfrowy FLIR DM93 pomiar do 1000V

Jaki multimetr wybrać drogi czy tani? Sprawdź! 2
Kontakt

Napisz do nas, a my skontaktujemy się z Tobą, jak najszybciej.

Promocja Black Friday i Cyber Week na kamery termowizyjne i urządzenia pomiarowe FLIR 3Koronawirus z Wuhan sprawdź jak kamery termowizyjne FLIR pomagają w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa 4

Zapisz się do newslettera aby otrzymać informacje o nowościach

Chcę dostawać wasz newsletter (zawsze możesz się wypisać).

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych

 

 

ZOSTAW SWÓJ EMAIL DAMY CI ZNAĆ O STARCIE PROMOCJI

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).