Badanie termowizyjne budynku – jak i kiedy?

Badanie termowizyjne budynku

– w ostatnich latach spotykamy się z sytuacją coraz większych podwyżek kosztów energii elektrycznej. Koszty jakie są nieodzowne przy eksploatacji budynków wraz kolejnymi latami będą wzrastać. Tak jak widać na poniższym rysunku większość z nim przeznaczona jest na ogrzewanie budynków i tutaj możemy spodziewa się największych strat energii.

Badanie termowizyjne budynku - jak i kiedy? 1

Średnia struktura zużycia energii w budynkach mieszkalnych.

Jedyną metodą, która może w szybki sposób wskazać, gdzie straty ciepła są największe na izolacji budynku jest badanie termowizyjne z użyciem kamery termowizyjnej FLIR. Na ekranie kamery otrzymujemy obraz naszego budynku w podczerwieni w zależności czy wykonywanie badanie jest robione od zewnątrz czy wewnątrz skupiamy się na miejscach najgorętszych lub najzimniejszych. Największe straty ciepła jakie możemy zauważyć po badaniu

Badanie termowizyjne budynku - jak i kiedy? 2

termowizyjnym związane są ze źle wykonaną izolacją budynku, źle wykonanej stolarki okiennej, czy braku ocieplenia

dachu lub poddasza. Aby w porę znaleźć te wady i ograniczyć koszty ogrzewania w okresie zimowym należy wykonać badanie termowizyjne po którym będziemy mieli wskazane miejsca największych strat energii lub potwierdzenie poprawnie wykonanej izolacji.Badania termowizyjne mogą być również używane do oceny efektywności energetycznej budynku. Badania termowizyjne mogą pomóc w zidentyfikowaniu miejsc, w których może dochodzić do nieefektywnego wykorzystywania energii na budynku, co może prowadzić do zmniejszenia zużycia energii i oszczędności.

Badanie termowizyjne budynku - jak i kiedy? 3

Chcesz zacząć profesjonalnie sprawdzać budynki?

Profesjonalna kamera termowizyjna FLIR E76 z rozdzielczością detektora 320×240. Zapewnia wysokiej jakości pomiary z każdej odległości dzięki opcji wymiennych inteligentnych obiektywów. Laser zapewnia ostrość termogramów oraz mierzy odległość skracając czas inspekcji.

Badanie termowizyjne izolacji budynku – kiedy i w jakich warunkach?

Badanie termowizyjne budynku - jak i kiedy? 4

badanie termowizyjne budynku

Do sprawdzenia przegród budowlanych pod kątem strat ciepła czy powstawiania mostków termicznych wymagany jest odpowiedni kontrast termiczny. Polska norma w zakresie badań termowizyjnych określa, że minimalna różnica na powierzchni przegród budowlanych zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej wynosiła 10K, przy czym im różnica jest większa tym łatwiej jesteśmy w stanie zlokalizować wady budowlane. Dlatego też badania termowizyjne budynków wykonuje się w okresie jesienno-zimowym lub na początku wiosny w zależności od pogody. Badania takie najlepiej przeprowadzić po zachodzie słońca lub z samego rana przy niskiej podstawie chmur co daje nam pewność, że budynek nie będzie nagrzany przez promienie słońca. Czynnikiem zaburzającym odczyty w kamerze termowizyjnej mogą być też opady śniegu lub deszczu bądź silny wiatr – podczas badania temperatura powinna być stabilna. Badanie termowizyjne budynku powinno zakończyć się raportem w którym przedstawione będą wykonane termogramy oraz miejsca które prowadzą do największych strat ciepła.

Na termogramie widoczne rozprowadzenie centralnego ogrzewania. Podczas badania budynek ma być nagrzany ale ogrzewanie wyłączone ponieważ w tym przypadku nie jesteśmy ocenić w tym miejscu przegrody budowlanej.

Sprawdzenie wykonania stolarki okiennej

Kamera termowizyjna pozwala w szybkich sposób ocenić wykonanie stolarki okiennej. W naszych praktykach wiele razy spotykaliśmy się z inwestorami, którzy przeznaczyli duże środki na wymianę okien lub zakup wysokiej klasy okien z niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej 2 lub 3 szybowe jednak nie prowadziło to do zachowania komfortu cieplnego w ich domach. Przyczyną tego stanu rzeczy był zły lub niechlujny montaż bądź wyrobienie się uszczelek w miejscach najbardziej narażonych na uszkodzenia oraz wyciek gazu w Przestrzeni między taflami szkła w oknach która jest hermetycznie zamknięta i wypełniona gazem szlachetnym – argonem, kryptonem lub ksenonem. Gazy te obniżają współczynnik przenikania ciepła. Na wykonanym termogramie widoczne są duże straty ciepła spowodowane uszkodzeniem i niedoleganiem uszczelki w drzwiach wejściowych do biura budynku co przekłada się na duże straty ciepła w tych miejscach, które łatwo można by uniknąć wymieniając uszczelki na nowe lub lepiej dopasowane.

Badanie termowizyjne budynku - jak i kiedy? 5

Poniżej przykład braku gazu pomiędzy szybami podciśnienie pomiędzy szybami zasysa ze sobą dwie szyby powodując awaria okna. Brakuje czynnikami pomiędzy szybami, szkło zbliża się do siebie, a energia jest pochłaniana jest od wewnątrz i na zewnątrz. Warunkiem niezbędnym do uzyskania współczynnika przenikania ciepła szyby zespolonej o zakładanej wartości, jest wypełnienie przestrzeni międzyszybowej gazem specjalnym w co najmniej 85%. Standardowa szyba zespolona dobrej jakości powinna zachować swoje właściwości izolacyjne przez minimum 10 lat. Badanie termowizyjne budynku - jak i kiedy? 6

Źródło https://forum.nachi.org/t/themo-shots-of-windows/186110

Dzięki kamerze termowizyjnej FLIR jesteśmy w stanie szybko wykryć i zidentyfikować uszkodzone szyby i jeżeli są na gwarancji zgłosić się do producenta.

Szukasz kamery termowizyjnej do tego typu zastosowań?

Kompaktowa kamera termowizyjna FLIR C5, wykonuje dwa zdjęcia jednocześnie(termogram zdjęcie rzeczywiste) która można zapisać na wewnętrznej pamięci kamery a potem zgrać do oprogramowania. Posiad dotykowy ekran do szybkiej nawigacji. Kilka trybów prezentacji obrazów. Jej małe wymiary pozwalają zabrać kamerę zawsze ze sobą a akumulator pozwalana na 4 godziny pracy.

FLIR C5

Wykrywanie wycieków i nieszczelności z instalacji ogrzewania centralnego ogrzewania

Temat najbardziej gorący i pozwalający na najszybsze uzyskanie efektu podczas badania termowizyjnego. Nic tak nie motywuje klienta do zadzwonienia po osobę z kamerą termowizyjną jak zalewające mieszkanie czy pęknięta rura nie wiadomym miejscu. Do efektywnego działania w zakresie lokalizacji wycieków z centralnego ogrzewania potrzeba dwóch rzeczy po pierwsze kontrastu termicznego a po drugie odtworzenia historii i możliwych miejsc w których możemy spodziewać się nieszczelności. Kamera termowizyjna dzięki wysokiej czułości idealnie wskazuje miejsca gdzie mamy do czynienia z wyciekami lub pozwalana na sprawdzenie poprawności działania ogrzewania podłogowego.

Badanie termowizyjne budynku - jak i kiedy? 7Badanie termowizyjne budynku - jak i kiedy? 8

Na powyższym zdjęciu widoczna jest anomalia termiczna która spowodowana jest wyciekiem ciepłej wody, a cała historia to telefon od serwisanta pieca CO który zlecił wykonanie badania ponieważ dziennie z całej instalacji uciekało 100 litrów wody w nowo wyremontowanej łazience. Inwestor zdecydował się posłuchać rady serwisanta i zaprosił operatora z kamerą termowizyjną który bez potrzeby skuwania płytek w nowo wyremontowanej łazience zlokalizował miejsce wycieku co pozwoliło na odkucie 1 płytki i naprawę uszkodzonej instalacji.

Na filmie przykładowy rozkład temperatury jaki został nagrany przy użyciu kamery termowizyjne FLIR E54. Film pozwolił na potwierdzenie poprawnie wykonanej instalacji ogrzewania podłogowe z użyciem mat grzejnych

Lokalizacja zawilgoceń i punktu rosy na ścianach

Zawilgocenie jest to zjawisko endotermiczne w którym woda odparowuje i pobiera ciepło z otoczenia, dlatego miejsca te są widoczne jako zimniejsze w obrazie kamery termowizyjnej. Korzystając z kamery termowizyjnej w szybki i nieinwazyjny sposób jesteśmy w stanie namierzyć miejsca w których występuje większa wilgotność niż w pozostałej części przegrody budowlanej.Punkty rosy i zawilgocenia na ścianach są często niewidoczne gołym okiem, ale mogą powodować poważne problemy zdrowotne i strukturalne. Określenie ich lokalizacji za pomocą kamery termowizyjnej jest niezwykle ważne. Aby to zrobić, należy najpierw ustawić kamerę termowizyjną w odpowiedniej odległości od ściany, aby uzyskać obraz wystarczająco szczegółowy. Zmierzyć lub zmierzyć temperaturę na ścianie i zapisać ją jako punkt odniesienia. Następnie skierować kamerę na ścianę. Obserwując obraz, można zauważyć, że obszary zawilgoceń i punkty rosy wyświetlają się w kolorach innych niż otaczająca je powierzchnia. Tego typu wady podczas badania termowizyjne budynku są łatwe do lokalizacji, lecz samo usunięcie ich to już dłuższy i skomplikowany proces. Poniżej przykład miejsca zawilgoconego do którego weryfikacji użyto miernika wilgotności FLIR MR77.

 

Badanie termowizyjne budynku - jak i kiedy? 9Badanie termowizyjne budynku - jak i kiedy? 10

Badanie termowizyjne budynku - jak i kiedy? 11

Kontakt

Napisz do nas, a my skontaktujemy się z Tobą, jak najszybciej.

Promocja do 31 marca 2022 - kup kamerę FLIR miernik dostaniesz gratis 12Spotkaj się z nami żeby przetestować najnowsze kamery FLIR na XXIII Sympozjum ENERGETYKA BEŁCHATÓW 13

Zapisz się do newslettera aby otrzymać informacje o nowościach

Chcę dostawać wasz newsletter (zawsze możesz się wypisać).

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych

 

 

ZOSTAW SWÓJ EMAIL DAMY CI ZNAĆ O STARCIE PROMOCJI

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).